Důl Weißer Hirsch

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky

Důl Weißer Hirsch je poprvé zmiňován v polovině 17. století. Těžba stříbrných rud byla následně vystřídána těžbou vizmutových, kobaltových a niklových rud. Spojení nejdůležitějších dolů ve Schneebergu a Schneebergu-Neustädtelu do podniku Schneeberger Kobaltfeld v roce 1880 přiřklo tomuto dolu centrální roli. Na konci 19. století zde navíc začala těžba uranových rud. Po druhé světové válce byl důl pod jménem šachta 3 jedním z prvních, jež využíval SAG Wismut pro těžbu uranu. Z povrchového zařízení dolu se dodnes zachovaly nejdůležitější budovy. Na strmé haldě stojí šachetní budova postavená před rokem 1852 a žentour s vratným kolem z roku 1853. Do haldy je vestavěná působivá komora pro vodní kolo. Jáma dolu Weißer Hirsch je odvodněná až na úroveň štoly Markuse Semmlera a je využívána k turistickým prohlídkám podzemí.

Co lze navštívit?

  • Prohlídkový důl Fundgrube Weißer Hirsch (veřejné prohlídky na Den horníků (1. sobota v červenci), při slavnosti Bergstreittag (22. července), na Den otevřených dveří památek (2. neděle v září) a o schneeberském svátku Lichtelfest (2. advent)

Základní informace
Hlavní suroviny: stříbro, kobalt (vizmut, nikl, uran
Těžební období: 4 - 7
Historické záznamy o těžbě rud v Krušných horách začínají rokem 1168, kdy byly v okolí dnešního Freibergu objeveny stříbrné rudy. Od tohoto objevu se odvíjí více než 800letá báňská historie Krušných hor.

Členové Montanregionu v Česku

           
Abertamy Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem