Hornická krajina Eibenstock

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky
  • 101_10_1397634775_474043_max.jpg

    Rýžovnické kopečky, tzv. Zelené sejpy, u Eibenstocku (Jens Kugler)

    Zvětšit obrázek

Hornická krajina Eibenstock dokládá těžbu cínu v západním Krušnohoří. První písemné doklady o rýžování cínovce v pozdějším eibenstockém revíru pocházejí už z roku 1378, první hlavní období hlubinné těžby začalo kolem roku 1480. Poslední hlubinné doly zanikly kolem roku 1890. Cín, který se zde těžil, byl společně s četnými železnými hamry v okolí základem pro produkci bílého plechu v západním Krušnohoří, významnou i z evropského hlediska.

Zdejší montánní památky, umístěné blízko vedle sebe v působivé hornické krajině poblíž přehrady Eibenstock, dokládají jak rýžování, tak podzemní dobývaní cínových rud. Patří k nim zejména tzv. Zelené sejpy (Grüner Seifen) a pinková pole Heiliger Geist a St. Bartholomäus na východě a Schramm na severu. Pozoruhodná je zvláště Černá pinka (Schwarze Pinge) o délce zhruba 200 m. Hornickou krajinu Eibenstock zpřístupňuje naučná turistická stezka.

Co lze navštívit?

  • Eibenstocká naučná stezka o hornictví a rýžování
  • Muzeum výšivkářství v Eibenstocku
  • Vodopád u Blauenthalu
  • Přehrada Eibenstock

Základní informace
Hlavní suroviny: cín
Těžební období: 2 - 5
Historické záznamy o těžbě rud v Krušných horách začínají rokem 1168, kdy byly v okolí dnešního Freibergu objeveny stříbrné rudy. Od tohoto objevu se odvíjí více než 800letá báňská historie Krušných hor.

Členové Montanregionu v Česku

           
Abertamy Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem