Hornická krajina Hoher Forst

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky

Oblast Hoher Horst představuje jednu z nejstarších hornických krajin v Krušných horách. Nachází se zde přes 160 trychtýřovitých pinek seskupených do dvou paralelních tahů nad hlavními rudními žilami. Osídlení a počátek zdejší těžby sahá až do 13. století. Vzniklo zde dokonce horní město Fürstenberg, které však bylo už ve druhé polovině 14. století opuštěno. Archeologické průzkumy prokázaly, že město bylo obehnáno valem a bylo vybaveného ochrannou hláskou. Těžba stříbronosných měděných byla obnovena ještě koncem 15. století. Za druhé světové války vznikla tzv. štola Angličanů (Engländerstollen), kterou razili zřejmě angličtí váleční zajatci s cílem prozkoumat zásoby wolframových rud.

Areál hornické krajiny Hoher Forst dnes zpřístupňuje pro turisty přírodovědná a hornická naučná stezka „Zum Hohen Forst“. Štola Engländerstollen bývá otevřena jednou ročně při příležitosti zářijového Dne otevřených památek.

Co lze navštívit?

  • Přírodovědná a hornická naučná stezka „Zum Hohen Forst“
  • Okružní cesta „Hrad Hohenforst“ (delka cca 7 km)
  • Prohlídkový důl Stollnsystem „Am Graben” (po ohlášení předem)
  • Rozhledna König-Albert-Turm

Základní informace
Hlavní suroviny: měď, stříbro, wolfram
Těžební období: 1–2, 5
Historické záznamy o těžbě rud v Krušných horách začínají rokem 1168, kdy byly v okolí dnešního Freibergu objeveny stříbrné rudy. Od tohoto objevu se odvíjí více než 800letá báňská historie Krušných hor.

Členové Montanregionu v Česku

           
Abertamy Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem