Geotop Scheibenberg

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky

Vrch Scheibenberg (807 m n. m.) u stejnojmenného města ležícího nedaleko Annabergu-Buchholzu je jednou z nejvýznamnějších geologických památek v Německu. Jde o třetihorní čedičový útvar, který byl odkryt v důsledku těžby čediče, tvořícího zde překrásné, až 30 m vysoké kamenné varhany, a podložních štěrků a písků a je dnes chráněn jako geotop . Scheibenberg proslul na přelomu 18. a 19. století jako místo celoevropského vědeckého sporu tzv. neptunistů a plutonistů o vysvětlení vzniku Země. Zatímco neptunisté v čele s profesorem freiberské Báňské akademie A. G. Wernerem (1749–1817) soudili, že čediče vznikly uložením z mořské vody, plutonisté pod vedením skotského geologa J. Huttona (1726–1797) správně pochopili, že čedič je produkt sopečné činnosti.

Na Scheibenbergu dnes stojí vyhlídková věž, z vrcholu se nabízí výhled na velkou část saského Krušnohoří. Nachází se zde i geologická naučná stezka.

Co lze navštívit?

  • Geologická naučná stezka na Scheibenbergu (délka cca 3 km)
  • Horní okružní stezka (délka cca 1,5 km)
  • Dolní okružní stezka (délka cca 3 km)

Základní informace
Hlavní suroviny: kámen, písek, štěrk
Těžební období: 4 - 5
Historické záznamy o těžbě rud v Krušných horách začínají rokem 1168, kdy byly v okolí dnešního Freibergu objeveny stříbrné rudy. Od tohoto objevu se odvíjí více než 800letá báňská historie Krušných hor.

Členové Montanregionu v Česku

           
Abertamy Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem