Ředitelství podniku Wismut v Chemnitzu

HORNICKÝ REGION ERZGEBIRGE/KRUŠNOHOŘÍ

  • 104_10_1397635640_135913_max.jpg

    Někdejší správní budova společnosti Wismut v Chemnitz (Jens Kugler)

    Zvětšit obrázek
Historické záznamy o těžbě rud v Krušných horách začínají rokem 1168, kdy byly v okolí dnešního Freibergu objeveny stříbrné rudy. Od tohoto objevu se odvíjí více než 800letá báňská historie Krušných hor.

Těžební podnik Wismut, založený v roce 1947, byl největším zahraničním podnikem ve vojensko-průmyslovém komplexu Sovětského svazu. Po dobu své existence byl vybaven zvláštními právy a představoval v NDR „stát ve státě“. Reprezentativní správní centrum společnosti Wismut ve čtvrti Siegmar města Chemnitzu bylo zřízeno v roce 1954 v souvislosti se změnou sovětské akciové společnosti SAG Wismut na sovětsko-německou SDAG Wismut. Hlavní úlohu v tomto centru měly dvě monumentální budovy postavené v neoklasicistním stylu: třípatrová budova v ulici Jagdschänkenstraße 50, postavená v letech 1951/52 původně jako sídlo sociální pojišťovny, a budova na protější straně ulice (Jagdschänkenstraße 29), v níž sídlilo vedení německé komunistické strany SED. Budovu č. 50 využívá v současnosti hornická důchodová a nemocenská pokladna Bundesknappschaft, v protější budově č. 29 sídlí podnikové vedení společnosti Wismut GmbH.

Ředitelství podniku Wismut v Chemnitzu je pozoruhodný soubor poválečné architektury, který dokládá význam společnosti jakožto jednoho z kdysi největších světových producentů uranu.