Geotop Scheibenberg

logo EU logo SNCZ logo Krušnohorsky

Vrch Scheibenberg (807 m n. m.) u stejnojmenného města ležícího nedaleko Annabergu-Buchholzu je jednou z nejvýznamnějších geologických památek v Německu. Jde o třetihorní čedičový útvar, který byl odkryt v důsledku těžby čediče, tvořícího zde překrásné, až 30 m vysoké kamenné varhany, a podložních štěrků a písků a je dnes chráněn jako geotop . Scheibenberg proslul na přelomu 18. a 19. století jako místo celoevropského vědeckého sporu tzv. neptunistů a plutonistů o vysvětlení vzniku Země. Zatímco neptunisté v čele s profesorem freiberské Báňské akademie A. G. Wernerem (1749–1817) soudili, že čediče vznikly uložením z mořské vody, plutonisté pod vedením skotského geologa J. Huttona (1726–1797) správně pochopili, že čedič je produkt sopečné činnosti.

Na Scheibenbergu dnes stojí vyhlídková věž, z vrcholu se nabízí výhled na velkou část saského Krušnohoří. Nachází se zde i geologická naučná stezka.

Co lze navštívit?

  • Geologická naučná stezka na Scheibenbergu (délka cca 3 km)
  • Horní okružní stezka (délka cca 1,5 km)
  • Dolní okružní stezka (délka cca 3 km)

Grundlegende Informationen
Hlavní suroviny: kámen, písek, štěrk
Těžební období: 4 - 5
Zur Darstellung aller erwähnten, unverwechselbaren Merkmale des Erzgebirges wurden auf tschechischer und auf sächsischer Seite des Erzgebirges insgesamt 85 über das ganze Gebirge verteilte Bestandteile für die Eintragung in der Liste des Welterbes ausgewählt.

Členové Montanregionu v Česku

           
Abertamy Boží Dar Horní Blatná Jáchymov Krupka Loučná pod Klínovcem