Aktuálně

TISKOVÁ ZPRÁVA

Klášterec nad Ohří 9. dubna 2025. V rámci slavnostní zahajovací akce v Kulturním centru Klášterec nad Ohří byl dnes poprvé veřejnosti představen projekt „Silberstraße/Stříbrná stezka“, spolufinancovaný z dotačního programu Evropské unie Interreg Česko–Sasko 2021–2027.

Leadpartnerem nového projektu je turistické sdružení Tourismusverband Erzgebirge e.V. (TVE), projektovým partnerem na německé straně je spolek Welterbe-Montanregion Erzgebirge e.V. a na české straně jsou partnery Destinační agentura Krušnohoří a Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, o.p.s. Tito čtyři projektoví partneři představili obsahovou náplň a cíle svého přeshraničního projektu, který bude realizován po dobu tří let a jeho rozpočet činí 1.008.656,71 Eur, přičemž mu byla schválena 80procentní dotace. Dotčený záměr byl dle kritérií EU zařazen mezi projekty strategického významu.

 

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří je od roku 2019 památkou zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. Česká republika a Svobodný stát Sasko se zavázaly o toto území společnými silami pečovat, chránit ho a zasadit se také o jeho zviditelnění.

 

Obsahovou náplní projektu „Stříbrná stezka“ je realizace pěti přeshraničních tematických tras a posílení spolupráce subjektů zaměřených na turistický ruch na obou stranách hranice. Východiskem pro plánování tematických tras se stala stávající Stříbrná stezka, jejíž průběh bude rozšířen tak, aby spojovala všech  22 komponent Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří  a společně s dalšími památkami a turisticky zajímavými cíli vytvářela rozsáhlou společnou atraktivní nabídku, jejíž návštěvu si hosté díky její autentičnosti i zpětně spojí s opravdovými prožitky. Tematické trasy budou částečně nově vyznačeny, zčásti se pak využije i stávající značení a vše bude připraveno do podoby GPS tras použitelných pro digitální portály. Do povědomí široké veřejnosti se tak dostane viditelné i nehmotné kulturní dědictví regionu.

 

Cílem projektu je zintenzivnění přeshraniční spolupráce, zviditelnění příslušného regionu jako místa, kde je na obou stranách hranice uchováváno bohaté kulturní dědictví a v neposlední řadě i koordinace společných produktů a opatření na podporu udržitelného cestovního ruchu.

 

Vytvoření společného turistického produktu zaměřeného na světové dědictví přispěje k posílení cestovního ruchu v Krušných horách a přitáhne pozornost i k dosud málo známým turistickým cílům. Zároveň by projektové aktivity měly podpořit ekonomický rozvoj regionu a zatraktivnit životní podmínky obyvatel na obou stranách hranice.   

 

Citace projektových partnerů:

 

Ines Hanisch-Lupaschko, jednatelka TVE: „Společný projekt pozitivně ovlivní kvalitu přeshraniční spolupráce a přispěje k vyrovnání se s povinnostmi plynoucími z propůjčení titulu světového dědictví a s cílem zajistit podmínky pro udržitelný cestovní ruch. Dalším z cílů je také využití potenciálu pramenícího ze zápisu na Seznam světového dědictví k hospodářskému rozvoji regionu a k vytvoření autentických zážitků vysoké kvality pro návštěvníky regionu i místní obyvatele“.

 

Štěpán Javůrek, ředitel Destinační agentury Krušnohoří, z.s.: „Krušné hory jsou regionem s bohatou historií, který byl odjakživa utvářen hornictvím. Destinační agentura Krušnohoří se chce prostřednictvím projektu Stříbrná stezka zaměřit na rozšíření povědomí návštěvníků o tomto jedinečném regionu a rozmanitých možnostech, které nabízí.“

Steve Ittershagen, jednatel spolku pro světové dědictví Welterbe Montanregion Erzgebirge e.V.: „Naše společné světové dědictví se od doby nabytí titulu stalo stabilním základem úzké a partnerské spolupráce mnoha aktérů na obou stranách hranice. Ochrana světového dědictví prostřednictvím různých projektů je stejně tak důležitá jako témata vzdělávání a zprostředkování povědomí o společné historii a obsáhlé myšlenky světového dědictví. Projekt Stříbrná stezka/Silberstraße turistům a všem návštěvníkům zajímajícím se o světové dědictví přiblíží region na dosah a umožní jim odvézt si z něj ty nejkvalitnější zážitky.“

Michal Urban, ředitel o.p.s. Montanregion Krušné hory - Erzgebirge: „Stříbrná stezka poprvé propojí všech 22 komponent našeho společného světového dědictví rozprostírajícího se na obou stranách hranice a zájemcům umožní zjistit a zažít přímo na místě, co se skrývá za tím, že jsou Krušné hory v celosvětovém měřítku opravdu jedinečné“.

 

 

Rozšiřující informace:

V červenci 2019 Výbor světového dědictví rozhodl o zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Výjimečnou světovou hodnotu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří lze posuzovat pouze v kombinaci všech 22 součástí této památky světového kulturního dědictví, kdy 17 komponent leží na saské a 5 na české straně pohoří. Tento výběr reprezentuje historické dědictví hornické činnosti v regionu a zastupuje mnoho dalších němých svědků utvářejících místní bohatou hornickou historii.

Krušné hory jsou stěžejním příkladem přeshraničního regionu, který se utvářel během 800 let téměř nepřetržitě trvající hornické činnosti a těžby různých kovů (od 12. do 20. století). Vývoj života v Krušnohoří formovaly bohaté nálezy zejména stříbra, cínu, kobaltu, železa a uranu a místní model státem řízeného hornického průmyslu následně ovlivnil hospodářský, právní, správní a sociální systém těžby ve všech hornických regionech kontinentální Evropy.

 

Kontakt & Informace

Tourismusverband Erzgebirge e.V.

Projektmanagement Welterbe & Kulturschätze

Daniela Mynett & Thilo Findeisen

Adam-Ries-Straße 16, 09456 Annaberg-Buchholz

Tel.: +49 (0) 3733 188 00 -17 od. -19

www.erzgebirge-tourismus.de

 

 

Kontaktní osoba pro styk s médii

Tourismusverband Erzgebirge e.V. 

Claudia Brödner

Tel.: +49 (0) 3733 188 00 23

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Města Krušných hor

Členové Montanregionu v Česku