Aktuálně

Do štoly se bude vcházet jámou dolu Mauritius (Norbert Weber)
Do štoly se bude vcházet jámou dolu Mauritius (Norbert Weber)

V pátek 9. května bylo po téměř čtyřiceti letech opět odkryto ústí jámy cínového dolu Mauritius na Hřebečné. Po předchozích nezbytných stavebních přípravách tím odstartovaly práce na zpřístupnění dolu Mauritius pro veřejnost. Část atraktivního podzemí dolu, který byl založen v roce 1545 a byl v provozu až do roku 1944, si návštěvníci budou moci poprvé prohlédnout už na podzim letošního roku.

Město Abertamy, které je vlastníkem dolu Mauritius, hodlá pro veřejnost zpřístupnit štolu Kryštof, jež tvoří jedno ze svrchních pater dolu. Štola je dlouhá 262 metrů a na svém konci ústí do obrovské podzemní komory o délce 65 m, šířce 4–9 m a výšce 15–25 m. Komora, vzniklá odtěžením rudní žíly s vysokým obsahem cínovce, bude hlavním turistickým lákadlem prohlídkového dolu. V přístupové štole Kryštof se navíc návštěvníci budou moci seznámit s různými technikami ražby používanými od 16. do 18. století. Do štoly se bude vcházet schodištěm umístěným ve svrchní části jámy Mauritius.

Důl Mauritius byl jedním z největších cínových dolů v české části Krušných hor, cínové rudy se v něm po dobu 400 let dobývaly z hloubky až 220 metrů. Celý cínový revír Hřebečná byl v roce 2013 prohlášen za kulturní památku České republiky, v současnosti připravuje Ministerstvo kultury ČR prohlášení dolu Mauritius za národní kulturní památku. Důl Mauritius představuje důležitou součást nominační dokumentace ke společné česko-německé žádosti o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zpřístupnění dolu Mauritius je součástí přeshraničního projektu „Rozšíření naučné stezky Reiche Zeche a zpřístupnění štoly Kryštof v důlním komplexu Mauritius v Abertamech/Hřebečné“, na kterém město Abertamy spolupracuje s Technickou univerzitou – Bergakadiemie Freiberg a hornickým spolkem Himmelfahrt Fundgrube Freiberg/Sachsen. Projekt je z velké části financován z Programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou, Evropská unie na něj přispěje částkou zhruba 460 000 eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

Pohled z velké komory ke štole Kryštof (Jan Albrecht)

Města Krušných hor

Členové Montanregionu v Česku